
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Negative |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Min Input Voltage | -20 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | -5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Operating Supply Current | 45 µA |
| Quiescent Current | 65 µA |
| Max Input Voltage | 4.3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 days ago) |
| Load Regulation | 0.1 % |
| Line Regulation | 0.003 %/V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Voltage | 5 V |
Stock: 204
Distributors
pcbx
Unit Price$5.84378
Ext.Price$5.84378
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.84378 | $5.84378 |
| 10 | $4.54815 | $45.48150 |
| 25 | $4.28101 | $107.02525 |
| 50 | $4.02959 | $201.47950 |
| 100 | $3.86898 | $386.89800 |
| 300 | $3.73058 | $1119.17400 |
| 500 | $3.59713 | $1798.56500 |
| 1000 | $3.51299 | $3512.99000 |
